Portal informacyjny dla polskich marynarzy

Chiński nurek najdzielniejszy w 2018

Nagrodę Międzynarodowej Organizacji Morskiej (IMO) „Za wyjątkową odwagę na morzu”, za rok 2018, zdobył chiński nurek Zhong Haifeng – zdecydował zespół jurorów na 120 sesji Rady IMO w Londynie.

W chińskim porcie Guangzhou doszło do kolizji, po której na dno błyskawicznie poszedł masowiec „Jin Ze Lun”. Z 14-osobowej załogi statku, dwóch marynarzy podjęły lokalne służby ratownicze, ale los pozostałych 12 osób był nieznany. Jednostka spoczywała na dnie, w głównym kanale portowym, gdzie silne prądy wodne czyniły podwodną akcję ratowniczą wyjątkowo trudną i niebezpieczną.

Zhong Haifeng, starszy nurek a zarazem wiceszef Oddziału Ratownictwa Inżynieryjnego w porcie Guangzhou, był odpowiedzialny za poszukiwanie ocalałych. Po 36 godzinach ciągłych zejść pod wodę, sześciu marynarzy z masowca zostało zlokalizowanych. Byli oni żywi, uwięzieni w kadłubie statku z resztkami powietrza. Zhong nakazał podawanie im powietrza, jednocześnie rozmawiał z nimi, uspokajając ich. Następnie zaczął transportować dla nich z powierzchni ekwipunki do nurkowania. 28 listopada po południu Zhong zszedł pod wodę sześć razy. Nauczył ocalałych jak korzystać z ekwipunku do nurkowania i osobiście – pomimo ogromnego zmęczenia – asystował wypłynięciu trzech z nich.

Jak stwierdził zespół jurorów IMO, Zhang Haifeng, dokonując nadludzkich wysiłków w bardzo trudnych warunkach, aby ratować ludzkie życie, zaprezentował wyjątkową odwagę i prawdziwy humanizm.

Kandydaturę nurka Zhang Haifenga wysunęła Administracja Morska Chin. Z 22 nominacji zgłoszonych przez 15 członków IMO i dwie organizacje pozarządowe, trzy otrzymało Certyfikaty Rekomendacji a osiem – Listy Rekomendacji.

Wręczenie nagród odbyło się w 6 grudnia 2018 r. w siedzibie IMO w Londynie.

Coroczna nagroda „Za wyjątkową odwagę na morzu” została ustanowiona przez IMO aby uhonorować międzynarodowym uznaniem tych, którzy ryzykując swoje własne życie, dokonują aktów wyjątkowej odwagi, prezentując niespotykaną dzielność w ratowaniu życia na morzu lub zapobieganiu zanieczyszczeniu środowiska morskiego.

Skomentuj artykuł