Portal informacyjny dla polskich marynarzy

Legendarny superjacht wystawiony na sprzedaż

The Newly Restored Christina O Former Private Yacht Of Aristotle OnassisJeśli ktoś dysponuje zbędną gotówką w wysokości 25 milionów euro może już dziś stać się dumnym posiadaczem jednego z najsłynniejszych super-jachtów świata – legendarnej „Cristiny O”, należącej przed laty do greckiego magnata żeglugowego Arystotelesa Onassisa.

     325-stopowy jacht zbudowany został w 1943 roku, jako kanadyjska fregata do zwalczania okrętów podwodnych. Jednostka brała udział w wojennych konwojach podczas bitwy o Atlantyk oraz lądowaniu aliantów w Normandii. Po wojnie w cenie złomu kupił go Arystoteles Onassis i za kwotę 4 mln dolarów, przekształcił w luksusowy jacht motorowy. Jacht otrzymał imię córki magnata Christiny. W swoich najlepszych latach podróżowali nim – oprócz Onassisa, jego żony Jackie oraz kochanki – Marii Callas – podróżowali nim m.in. Grace Kelly, Marilyn Monroe, Ewa Peron czy Frank Sinatra.

     Po śmierci greckiego żeglugowca, „Cristinę O” otrzymała w spadku jego córka. Ta przekazała go rządowi greckiemu, by służył za jacht prezydencki. W tej służbie jednak się nie sprawdził a wystawiony na sprzedaż długo nie mógł znaleźć kupca. Wreszcie w 1998 roku jego nowym właścicielem stał się inny grecki armator John Papanicolaou, który zainwestował 50 mln dolarów w gruntowną modernizację jednostki. W ostatnich latach „Christina O” dostępna była w czarterze – koszt : pół miliona dolarów za tydzień.

      Obecnie super-jacht stoi w londyńskim Thamesport. Do kupienia jest – od zaraz.

Skomentuj artykuł