Portal informacyjny dla polskich marynarzy

Odkryto najstarszy wrak w historii

wrakMorza Czarnego wrak statku, uznawany za najstarszy na świecie. Ma on ponad 2400 lat i jest doskonale zachowany.

23 metrowy wrak leży u wybrzeży Bułgarii na głębokości ok. 2 tysięcy metrów a stosunkowo niska zawartość tlenu w Morzu Czarnym znakomicie go zakonserwowała. Zachował się więc oprócz kadłuba, maszt, ster i ławki, na których siedzieli wioślarze.

– To jak znaleźć się w zupełnie innym świecie – mówi członkini ekspedycji Helen Farr. – Kiedy podwodny robot został spuszczony na dno i oświetlił wrak, naszym oczom ukazał się statek tak doskonale zachowany, że czuliśmy się tak, jak byśmy przenieśli się w czasie. Leżąc tak głęboko statek był również bezpieczny przed eksploracją współczesnych nurków.

Okręt jest wiernym odbiciem tego, który został namalowany na słynnej Wazie Syren, prezentowanej w Muzeum Brytyjskim. Waza ta datowana na ok. 480 rok p.n.e. przedstawia znany motyw z Odysei : głównego bohatera, przywiązanego do masztu, w czasie gdy jego statek płynął w pobliżu Wyspy Syren.

Odkrywcy wraku uważają, że ładowniach wciąż może znajdować się starożytny ładunek, ale wymaga to jeszcze potwierdzenia podczas kolejnej wyprawy, na którą archeologowie zbierają pieniądze.

– Normalnie, gdy znajdujemy wrak okrętu z okresu przed narodzinami Chrystusa, znajdujemy też amfory i właśnie po nich poznajemy skąd pochodził statek. Tym razem jeszcze tego nie wiemy, bo prawdopodobny ładunek wciąż znajduje się na dnie. Jako archeolodzy jesteśmy przede wszystkim zainteresowani ówczesną technologią budowy okrętów oraz szlakami handlowymi, na jakich pływały – mówi Helen Farr.

Nie jest to pierwszy wrak znaleziony przez wspomniany zespół badaczy podwodnych skarbów. Podczas ich trwającej trzy lata ekspedycji odnaleziono łącznie 67 obiektów, w tym rzymskie okręty handlowe oraz statki należące do XVII- wiecznej floty kozackiej.

Skomentuj artykuł