Portal informacyjny dla polskich marynarzy

Pasażerowie za burtą

Oasis - fot.Arjan ElmendorpNiedawno amerykańska stacja telewizyjna CNN relacjonowała ciekawy przypadek wypadnięcia za burtę jednego z pasażerów podróżującego oceanicznym cruiserem po Morzu Karaibskim.22 letni Amerykanin, nie wymieniony z imienia i nazwiska płynął ogromnym wycieczkowcem, należącym do firmy Royal Caribbean „Oasis of the Sea” (5400 pasażerów). W pewnym momencie wypadł za burtę, z przyczyn, których nie wyjaśniono. Około pięć godzin później został zauważony przez pasażerów innego cruisera „Disney Magic”, należącego do konkurencyjnej kompanii Disney Cruise Line. Dzięki wysokiej temperaturze wody w tej części świata rozbitek przeżył i wyłowiony na pokład był w dobrej kondycji fizycznej.
Jak powiedział CNN kapitan jednego z cruiserów Alfonso Rodriguez, pechowiec z „Oasis of the Sea” miał i tak prawdziwe szczęście, bo po upadku do wody z wysokości pokładu wycieczkowca mógł sobie po prostu złamać kark.
Jak się okazuje, interesujące dane statystyczne, dotyczące wypadnięć za burtę pasażerów cruiserów zgromadzone są przez dr Rossa Kleina z Nowofunlandzkiego Uniwersytetu w St John’s. Dr Klei ustalił, że od 2000 roku zanotowano przypadki 243 osób, które za burtą zakończyły swoją morską podróż luksusowym wycieczkowcem.
Dr Klein podaje również, że od 1995 roku wśród wszystkich przypadków wypadnięć za burtę, w 73,8 proc. byli to mężczyźni a 26,2 proc. kobiety. 11 proc. z tych wypadków stanowiły potwierdzone samobójstwa. W 3,3 proc. podejrzewano zabójstwo. Tylko w 9,5 proc. przypadków wypadnięcia za burtę zostało dostrzeżonych przez innych pasażerów lub członków załogi statku. 16,7 proc. pechowców udało się uratować.
Dr Ross Klein stworzył też niechlubny ranking operatorów, ze statków których pasażerowie wypadali najczęściej. Na pierwszym miejscu znalazł się tu Carnival Cruise Lines. W zanotowanych od 2000 roku przypadkach wypadnięć za burtę 51 zdarzyło się na jednostkach tej kompanii. Wspomniany na początku Royal Caribbean znalazł się na drugim miejscu z 37 przypadkami.
W tym roku zanotowano już kilka innych zdarzeń, związanych z wypadnięciem za burtę wycieczkowców, oprócz wypadku nagłośnionego przez CNN.
28 stycznia br. z 13 pokładu statku „Princess Cruises”, na oczach innych pasażerów, wypadł człowiek w młodym wieku. Przy upadku z takiej wysokości kapitan spodziewał się śmierci spowodowanej zetknięciem z wodą. Po spuszczeniu łodzi ratunkowych okazało się jednak, że pechowiec przeżył. Cały i zdrowy został wyciągnięty na pokład.
2 lutego zanotowano zaginięcie 66-letniego kanadyjskiego pasażera z cruisera „Constellation” pływającego po Morzu Karaibskim. Zaginięcie zgłosiła kapitanowi żona Kanadyjczyka, a dowódca podjął akcję poszukiwawczą. Poszukiwania prowadzone również przez jednostki amerykańskiej straży wybrzeża nie przyniosły żadnych rezultatów.
8 marca ze statku „Carnival Glory”, płynącego do Half Moon Cay na Bahamach, wypadł 21 letni mężczyzna. Chociaż samego zdarzenia nikt nie zauważył, okazało się, że wypadek został nagrany przez kamery monitoringu. Pasażer nie został odnaleziony.
17 marca w okolicach wybrzeży irlandzkich wypadł za burtę wycieczkowca „Super Star Libra” 50-letni Indonezyjczyk. Wypadnięcie zostało zauważone przez załogę, a zatem natychmiast wszczęto akcję poszukiwawczą. Niestety bez skutku. Ciało pasażera kilka dni później zostało odnaleziono przez lokalnego rybaka.
18 marca na Zatoce Meksykańskiej, z cruisera „Carnival Triumph” wypadł 54-letni pasażer. Wypadnięcie zarejestrował statkowy monitoring, więc od razu rozpoczęto poszukiwania. Ciało 54-latka odnaleziono kilka godzin później.
23 marca w pobliżu wybrzeża Florydy, na statku „Liberty of the Seas” kamery monitoringu zarejestrowały, jak jeden z pasażerów wspina się po relingu po czym świadomie skacze za burtę. Akcję poszukiwawczą rozpoczął sam cruiser a następnie dołączyły do niego jednostki amerykańskiej straży wybrzeża. 43-letniego pasażera nie odnaleziono.

Skomentuj artykuł