Portal informacyjny dla polskich marynarzy

Portugalczycy odnaleźli 400-letni wrak z ładunkiem przypraw

Portugalski skarbWrak zatonął prawdopodobnie w latach pomiędzy 1575 a 1625, kiedy to handel przyprawami Indii z Portugalią przeżywał swój złoty okres. Leży on na głębokości zaledwie 12 metrów, u ujścia rzeki Tag, nieopodal turystycznej miejscowości Cascais (k. Lizbony).

Nurkowie uważają, że wrak jest bardzo dobrze zachowany a wśród jego szczątków odnaleźli, oprócz tego, co pozostało po ładunku przypraw, także portugalskie armaty z brązu, chińską porcelanę oraz duże ilości muszel, które w tamtych czasach kolonialnego handlu niewolnikami, stanowiły dość powszechną walutę krajów morskich.

– Z historycznego punktu widzenia jest to największe znalezisko ostatniej dekady. Ale  w Portugalii to najważniejsze odkrycie podwodne wszechczasów – mówi szef portugalskiego projektu poszukiwania podwodnych zabytków Jorge Freire.

Ostatnimi istotnymi odkryciami podwodnymi na wodach portugalskich były wraki statków „Nasza Pani” oraz „Męczennicy” – oba odnalezione w latach 90. XX w. – w tym samym miejscu, czyli u ujścia rzeki Tag.

Portugalia od 10 lat realizuje duży projekt poszukiwawczy podwodnych skarbów leżących na jej wodach. Jest on sponsorowany przez rząd tego kraju, Marynarkę Wojenną, Uniwersytet Lizboński oraz miasto Cascais.

Skomentuj artykuł