Portal informacyjny dla polskich marynarzy

Queen Elisabeth 2 będzie hotelem

 SONY DSCPo pięciu latach bezczynnego postoju, w swój kolejny – ostatni już rejs – wyruszyła brytyjska legenda, transatlantyk „Queen Elizabeth 2”. Statek przepłynął z Dubaju do Chin, gdzie w jednej ze stoczni zostanie przystosowany do swojej nowej funkcji – pływającego luksusowego hotelu.

      Kiedy w połowie lat 60. Cunard Line złożył zamówienie na „QE2”, niewielu wróżyło mu sukces. Wszak miał to być klasyczny transatlantyk przeznaczony dla połączeń pomiędzy Southampton i Nowym Jorkiem, a był to już okres masowego przesiadania się pasażerów ze statków do samolotów. Dumny statek jednak powstał i przez kolejne dziesiątki lat, znany ze swojego wyszukanego luksusu, nie narzekał na brak klientów. Co jakiś czas informacje o nim pojawiały się w mediach, a to z powodu gróźb ataku bombowego, strajku załogi, czy wejścia na mieliznę, lecz najczęściej z powodu licznych awarii maszyny.

      Wreszcie w 2007 firma Dubai World złożyła Cunardowi propozycję nie do odrzucenia : za 100 mln dolarów chciała odkupić statek i zrobić z niego pływający hotel. W 2008 roku wybuchł jednak światowy kryzys i dubajskich planów nie udało się zrealizować. „QE2” stał od tego czasu bezczynnie przy nabrzeżu, czekając na kolejną swoją szansę. Przyszyła ona na początku tego roku, kiedy to powstały plany by statek przeciągnąć do Azji z tym samym zamierzeniem, przystosowania go do celów hotelowych.

      Nie wiadomo, gdzie ostatecznie stanie „Queen Elizabeth 2”, bo twórcy nowego projektu, firmy Drydock World i Oceanic, utrzymują to w wielkiej tajemnicy. Najpewniejszymi kandydatami są Hongkong lub Singapur.

Skomentuj artykuł