Portal informacyjny dla polskich marynarzy

Słynny wrak na rzece Clyde

Wrak na rzece ClydeJednym z najsłynniejszych współczesnych wraków zalegających w wodach szkockich jest ten, znajdujący się na rzece Clyde niedaleko Glasgow. Wrak ochrzczony przez lokalnych mieszkańców jako „Sugar Boat”, zalega tam od 1974 roku i wszystko wskazuje na to, że wciąż pozostanie charakterystycznym punktem tego akwenu.

W styczniu 1974 roku wielki sztorm przetaczał się przez szkockie wybrzeże. Na rzece Clyde stał wówczas zakotwiczony grecki statek „Captayannis”, przybyły tu z ładunkiem zachodnioafrykańskiego cukru dla rafinerii Tate & Lyle w Greenock. Silny wiatr spowodował zerwanie kotwicy i jednostka rozpoczęła dryf. Kapitan Theodorakis Ionnis natychmiast rozkazał załodze dać pełną moc na silnik. Jego intencją była próba przepłynięcia na Jezioro Loch, gdzie możliwość kolizji z innymi statkami była mniejsza. Niestety, na drodze okrętu znalazł się tankowiec „British Light”, który zrobił w burcie „Captayannis” wielką dziurę. Gdy woda zaczęła wlewać się do środka, Ionnis podjął ostatnią rozpaczliwą próbę ocalenia statku, kierując go na mieliznę. Manewr ten prawdopodobnie uratował 30-osobową załogę greckiej jednostki, ale los jej samej został przypieczętowany. Następnego dnia, gdy przypływ ustąpił przechylony na burtę kadłub „Captayannis” pozostał na piaszczystej łasze już na dobre.

4-2W kolejnych miesiącach trwał spór pomiędzy armatorem „Captayannis” a ubezpieczycielem, kto ma zapłacić za akcję ratunkową. Zakończył się on bez rozstrzygnięcia, więc właściciel statku zdecydował się go porzucić.  Powstały plany by wrak wysadzić dynamitem, ale w pobliżu znajduje się rezerwat ptactwa Ardmore Point, więc takie rozwiązanie zostało zablokowane przez ekologów. Wrak nie stanowił żadnej przeszkody dla swobodnej żeglugi, zatem w końcu pozostawiono go by rdzewiał.

Przez kolejne dekady wrak stał się miejscem schronienia dla ryb i ptactwa wodnego. Jest także niewątpliwą atrakcją dla miejscowych kajakarzy i nurków.

4-3„Captyyannis” to ciekawa konstrukcja zbudowana jeszcze w 1946 roku w Danii. Od lat jako „Sugar Boat” (Statek z Cukrem) stał się nieodłącznym elementem krajobrazu rzeki Clyde i pewnie takim pozostanie

Skomentuj artykuł