Portal informacyjny dla polskich marynarzy

„Władysław Gomułka” jest „OK”

Fot. Mehmet  AksoyJednym z ostatnich statków, wybudowanych w poprzednim systemie politycznym przez Polską Żeglugę Morską w Stoczni Szczecińskiej – wówczas jeszcze im. Adolfa Warskiego, był masowiec „WŁADYSŁAW GOMUŁKA”. Cała seria budowana w latach 1987-1988 liczyła pięć jednostek, a pierwsza z serii „ARMIA LUDOWA” wciąż pływa we flocie szczecińskiego armatora.
„WŁADYSŁAW GOMUŁKA”, którego matką chrzestną była wnuczka I Sekretarza KC PZPR Ewa Strzelecka – Gomułka, pływał pod tą nazwą do listopada 1990 roku. Wówczas przemianowano go na „OKSYWIE”.
W 2013 roku, 26-letnie już „OKSYWIE” zostało sprzedane jednemu z greckich armatorów. Ten kierując się oszczędnością, po prostu zamalował na burcie „…SYWIE”, przemianowując statek na „OK”. Wznosząc się na szczyty inwencji twórczej domalował jeszcze rzymską jedynkę.
Grecy eksploatują „OK” głównie we wschodniej części Morza Śródziemnego i na Morzu Czarnym, gdzie kontrole służb portowych mają większą tolerancję, jeśli chodzi o standard techniczny statków.

Skomentuj artykuł