Portal informacyjny dla polskich marynarzy

Wnuczka Onassisa pozbywa się wyspy

skorpiosAtena Onassis, wnuczka słynnego greckiego magnata żeglugowego Arystotelesa Onassisa i jednocześnie spadkobierczyni jego fortuny, przekazała prawa do użytkowania wyspy Scorpios. To tutaj właśnie w 1968 roku odbył się słynny ślub magnata z wdową po zamordowanym prezydencie USA Johnie Kennedym – Jacqueline.

   Arystoteles Onassis kupił wyspę Scorpios, znajdującą się na Morzu Jońskim w 1963 roku. Był to jałowy kawałek ziemi, podobny do setek innych tego typu wysepek znajdujących się w tym rejonie. Żeglugowiec nawiózł na nią setki ton ziemi, posadził tysiące drzew, ze sprowadzonego piasku utworzył piękne plaże. Zbudował tu również piękną posiadłość, w której chętnie odpoczywał. Onassis był na tyle związany ze Scorpios, iż w swoim testamencie zapisał, że wyspa nie może być sprzedana lub przekazana komuś spoza rodziny. W przeszłości o zakup Scorpios starali się podobno Giorgio Armani, Bill Gates oraz Madonna.

    W tym roku, prawa do długoletniej dzierżawy wyspy zakupiła za 100 milionów dolarów córka rosyjskiego oligarchy Dymitryja Rybołowlewa – Jekatierina. Burmistrz sąsiedniej wyspy Meganisi – Efstathios Zavitsanos, ma nadzieję, że Rosjanka uszanuje pamięć Arystotelesa Onasissa i nie zrobi ze Scorpios „drugiego Saint Tropez”.

     Postać Arystotelesa Onassisa powróci już wkrótce do świadomości szerszej widowni  na całym świecie dzięki filmowi opartemu na książce Petera Evansa „Nemesis : Prawdziwa historia Arystotelesa Onasissa, Jackie O. i miłosnego trójkąta, który pogrążył rodzinę Kennedy”. W rolę greckiego magnata wcieli się Al Pacino.

 Warto przypomnieć, że bardzo przelotny związek z rodziną Onassis miała Polska Żegluga Morska. Stało się to w 1995 roku przy okazji zakupu w stoczni w Warnie statku „Daria”. Statek nie został oficjalnie zakontraktowany przez PŻM w stoczni, ale został zakupiony, gdy znajdował się na pochylni, u jednego ze znanych światowych spekulantów żeglugowych Rosjanina Siergieja Kauzowa. Kiedy na redzie Pireusu miało dojść do przekazania statku Kauzow jednak się rozmyślił i chciał wycofać się z transakcji. Sprawę miał rozstrzygnąć sąd arbitrażowy. Po korzystnym dla PŻM wyroku sądu, ale w obawie przed aresztem statku ze strony Kauzowa, jednostka została pospiesznie wyprowadzona bez zaprowiantowania z redy portu w Pireusie przez kapitana Jerzego Niemca.

Kauzow był drugim mężem córki Arystotelesa – Krystyny Onassis. Związek ten przetrwał zaledwie dwa lata.

Skomentuj artykuł