Portal informacyjny dla polskich marynarzy

Wyprawa Narwik 2015

22- mapa Wyprawa Narvik 2015 TEN odchudzonaRozpoczęła się 30 maja, u podnóża Wałów Chrobrego w Szczecinie.

Na jachcie „Stary” (JK AZS), pod dowództwem kpt. Macieja Krzeptowskiego szczecińscy żeglarze popłyną na daleką północ, aż za koło polarne. Przez Bałtyk, Morze Północne, Norweskie, Barentsa i Ocean Arktyczny. Do Archipelagu Svalbard, na Spitsbergen, do Polskiej Stacji Polarnej Horsund. Po drodze będą m.in. w Bergen, w Narwiku, na Przylądku Północnym i na Wyspie Niedźwiedziej. Powrót do Szczecina jest przewidziany 9 sierpnia br. W sumie w wyprawie weźmie udział 42 żeglarzy, wśród nich są uczniowie szczecińskich szkół, nauczyciele, studenci. Będą się wymieniać na kilku etapach rejsu.
Wyprawa odbywa się w ramach Szczecińskiego Programu Edukacyjnego Rejsy Odkrywcy. Jego pomysłodawcą jest żeglarz Piotr Owczarski ze Stowarzyszenia Żeglarski Szczecin.
– Takie wyprawy to połączenie żeglowania z szeroko pojętą edukacją przyrodniczą, geograficzną, historyczną – wylicza Piotr Owczarski. – Żeglarze będą poznawać przyrodę Danii i Norwegii, popłyną przez norweskie fiordy, dopłyną do Lofotów. Będą na Nordkapp i w Polskiej Stacji Polarnej. W Narwiku spotkają się z Konsulem Honorowym RP, złożą kwiaty na cmentarzu wojennym w Hakvik i pobiorą ziemię z pola bitwy, która zostanie przekazana do Sanktuarium Matki Bożej na Krzeptówkach w Zakopanem. Tego typu żeglarsko-edukacyjne rejsy chcielibyśmy robić co dwa lata. A towarzyszyć im będzie hasło: „Szczecin – miasto, gdzie zaczynają się wielkie wyprawy”. W tym roku jest pierwsza edycja programu.
Wyprawę Narwik 2015 finansowo wspiera miasto a patronuje jej prezydent Piotr Krzystek.
– Ta wyprawa idealnie wpisuje się w idee Floating Garden 2050 i rozwoju żeglarstwa w naszym mieście – podkreśla prezydent. – Realizujemy wiele programów, które mają upowszechnić tą piękną pasję wśród najmłodszych, aby później mogli oni brać udział w takich właśnie bardzo wymagających rejsach. Mam ogromną przyjemność objąć patronatem wyprawę Narwik 2015 nie tylko dlatego, że ma ona kluczowe znaczenie dla ugruntowania pozycji naszego miasta, jako ważnego punktu na żeglarskiej mapie Polski. Ale podzielam także piękną ideę edukacji poprzez pokazywanie tradycji i historii. Szczecin będzie miał swoją reprezentację młodzieżową, która dostanie dofinansowanie do rejsu. Chcemy w ten sposób umożliwić uczestnictwo w rejsie także osobom z mniejszymi możliwościami finansowymi.
Jacht „Stary” poprowadzi Maciej Krzeptowski, znany żeglarz, autor książek. Ma za sobą wiele rejsów. Między innymi z Ludomirem Mączką uczestniczył na „Marii” w wokółziemskim rejsie śladami Magellana. A w roku 2009 na jachcie „Stary” kierował młodzieżową wyprawą na Islandię. To również był rejs edukacyjny (został uznany za Rejs Roku 2009). Odbył się w 50. rocznicę historycznego rejsu drewnianym, niewielkim jachtem „Witeź II” na „wyspę mgieł i sztormów”. W Reykjaviku odsłonięto tablicę upamiętniającą wyprawę sprzed pół wieku.
Tegorocznemu rejsowi na „Starym” też towarzyszy kilka historycznych dat i wydarzeń. Wyprawa uczci 70 – lecie polskiego żeglarstwa na Pomorzu Zachodnim i 75. rocznicę walk o Narwik Samodzielnej Brygady Strzelców Podhalańskich. Rejs odbywa się śladami wyprawy jachtów „Zew Morza” i „Mariusz Zaruski” ( taką nazwę nosił „Generał Zaruski”). Tamta wyprawa rozpoczęła się w Szczecinie. W 1957 roku jachty były uroczyście żegnane u podnóża Wałów Chrobrego. Wyprawę organizowała Gdynia, a w składzie załóg była trójka szczecińskich żeglarzy: Ludomir Mączka, Jerzy Kraszewski i Zygmunt Chełkowski. Jachtem „Mariusz Zaruski” dowodził Juliusz Hebel, późniejszy wieloletni dyrektor PPDiUR Odra w Świnoujściu.
„Po zamustrowaniu w Gdyni przypłynęliśmy do Szczecina – wspomina prof. Chełkowski. – Przy Wałach Chrobrego żegnało nas mnóstwo ludzi. Byli też żołnierze w charakterystycznych mundurach Strzelców Podhalańskich. Ten rejs nie był tylko żeglarską przygodą, ale rodzajem państwowej misji. Uczestniczyliśmy w uroczystościach w Narwiku. Do Norwegii przywieźliśmy urnę z polską ziemią, by ją symbolicznie rozsypać tam gdzie spoczęli na wieczność polscy żołnierze. A z Narwiku przywieźliśmy w urnie ziemię z pola bitwy”.
30 maja 2015 roku, na Alei Żeglarzy w Szczecinie została odsłonięta tablica upamiętniająca rejs z 1957 roku. Odsłonięcia dokonał prof. Zygmunt Chełkowski.
22-1 Statek Ustka i okręt Bałtyk w Hornsundzie 1957 rokUczestnicy rejsu Narwik 2015 odwiedzą na Spitsbergenie Polską Stację Polarną Hornsund. Powstała ona w 1957 roku a materiały potrzebne do jej budowy, a także ciągnik, samochód, paliwo, prowiant przywiózł statek Polskiej Żeglugi Morskiej „Ustka”.
– W stacji nie ma o tym żadnej informacji – mówi Maciej Krzeptowski. – Z PŻM dostaliśmy specjalną tabliczkę, która będzie przypominała o tamtym wydarzeniu. W Norwegii będziemy też w Tromso, gdzie jest najstarsze norweskie kino. Chcemy im zawieźć upominek i informacje o naszym szczecińskim „Pionierze”, najstarszym kinie na świecie. Po powrocie z rejsu zrobimy wystawę fotograficzną. Między innymi zostanie zaprezentowana w niedawno otwartej Starej Rzeźni.
W związku z rejsem został wydany specjalny plakat, foldery, karty pocztowe i okolicznościowy stempel.
Krystyna Pohl

Skomentuj artykuł