Galeria sztuki nad Sundem
FOTOREPORTAŻ MARKA CZASNOJCIA
Korzystając z oferty wyjazdu do Skandynawii z operatorem promowym Unity Line, turyści często jako cel podróży wybierają Kopenhagę. A gdy już zwiedzą stolicę Danii, jadą dalej na północ, aż do zamku Hamleta w Helsigorze. Po drodze warto jednak zatrzymać się w miejscowości Humblebaek, gdzie nad samym Sundem znajduje się niezwykle interesujące Muzeum Sztuki Nowoczesnej Louisiana.
Nazwa muzeum może być myląca, ponieważ tak naprawdę nie ma nic wspólnego ze stanem o tej nazwie, leżącym na południu USA. Geneza duńskiej Louisiany sięga XIX wieku, kiedy to niejaki Alexander Brun, Królewski Łowczy, założył nad Sundem posiadłość, na terenie której powstała pierwsza w Danii pszczela pasieka. Brun miał trzy żony – wszystkie tego samego imienia – Louise. W latach 40. XX wieku posiadłość Louisiana nabył Knud W. Jensen i przekształcił ją w muzeum sztuki nowoczesnej.
Początkowo Louisiana miała być kolekcją jedynie duńskich prac, ale wkrótce okazało się, że zainteresowania fundatora wykraczają znacznie ponad rodzimą sztukę. Przez kolejne dziesięciolecia w salach galerii pojawiły się zatem dzieła tak znanych artystów jak Andy Warhol, Roy Lichtenstein, Yves Klein czy Max Ernst. Obecnie zbiór muzeum składa się z ok. 4 tysięcy prac.
Zarówno zwykli turyści, jak i wytrawni znawcy dzieł sztuki, szczególnie cenią sobie jednak Park Rzeźb, składający się z 45 znakomicie wkomponowanych w otoczenie prac. Znajdziemy tu rzeźby takich artystów jak Richard Serra czy Alexander Calder, jednak prawdziwym magnesem jest dzieło wybitnego światowego rzeźbiarza tzw. abstrakcji organicznej Henry’ego Moore’a – „Reclining Figure No. 5”.
Dla tych, którzy nie interesują się sztuką nowoczesną, za to kochają dobrą kuchnię i piękne krajobrazy, wielką atrakcją Louisiany będzie z pewnością lokalna kawiarnia. Z jej tarasu rozciąga się kapitalny widok na główną arterię morską Europy, czyli cieśninę Sund.