Portal informacyjny dla polskich marynarzy

Więcej gazu z USA

16 maja br. Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo (PNGiG) podpisało porozumienie, dotyczące przyszłych dostaw gazu LNG z terminali zarządzanych przez amerykańską kompanię Sempra Infrastructure Partners. Chodzi o istniejący już terminal Cameron LNG w Luizjanie oraz planowany do budowy terminal Port Arthur LNG w Teksasie. To już kolejna amerykańska firma, z którą PGNiG chce związać się długoletnimi kontraktami na zakup gazu LNG dla naszego kraju.

Andrzej Żarnoch – człowiek, który kochał statki

Andrzej Żarnoch, konstruktor statków, szef stoczniowego biura sprzedaży i marketingu, współtwórca największych sukcesów Stoczni Szczecińskiej. Odszedł nagle. Zmarł 25 kwietnia 2022 roku, w wieku 84 lat. Mówiono o nim człowiek – orkiestra. Jego wizytówki były na biurkach najbardziej liczących się armatorów na świecie. Dla nich przez wiele lat Stocznia Szczecińska to Andrzej Żarnoch.

Camping Marina PTTK

Camping Marina położony jest pomiędzy południowym brzegiem jeziora Dąbskiego, a ulicą Przestrzenną 23, na powierzchni ok. 6 hektarów. Marina od strony zachodniej graniczy z przystanią Centrum Żeglarskiego, a od strony południowej z terenami firmy UW Service i jej bazą taboru pływającego.

Galeria sztuki nad Sundem

Korzystając z oferty wyjazdu do Skandynawii turyści często jako cel podróży wybierają Kopenhagę. A gdy już zwiedzą stolicę Danii, jadą dalej na północ, aż do zamku Hamleta w Helsigorze. Po drodze warto jednak zatrzymać się w miejscowości Humblebaek, gdzie nad samym Sundem znajduje się niezwykle interesujące Muzeum Sztuki Nowoczesnej Louisiana.

Pierwsza Dama Oceanów

Rok temu odeszła na wieczną żeglarską wachtę Krystyna Chojnowska -Liskiewicz. Pierwsza kobieta na świecie, która samotnie opłynęła glob. Dokonała tego w latach 1976-78, na jachcie Mazurek. Wokółziemską pętlę zamknęła przepływając 28 696 mil morskich. Zawinęła do 21 portów w różnych częściach świata.

Organizacja Mercy Ships

„Global Mercy” to nowa flagowa jednostka organizacji Mercy Ships, która od wielu lat niesie pomoc medyczną w portach najbiedniejszych krajów świata.
Mercy Ships (Statki Miłosierdzia) to międzynarodowa instytucja charytatywna założona w 1978 roku przez Amerykanina Dona Stephensa.

Na żeglarskim szlaku – Międzywodzie

Przystań żeglarska w Międzywodziu to spokojne i nastrojowe miejsce, które ma swój urok o każdej porze dnia. Przy niewielkim pirsie cumują jachty. Na nabrzeżu są ławeczki by usiąść i cieszyć uszy szumem wiatru i wody, a oczy pięknym widokiem na Zalew, Wyspę Chrząszczewską i malowniczy Kamień Pomorski.

Morskie tradycje i przesądy

Człowiek żeglujący od najdawniejszych czasów po morzach i oceanach był bezradny wobec groźnych sił przyrody. Uzależniony od zjawisk żywiołu poddawał się łatwo magii zjawisk nadprzyrodzonych. Ukierunkowały one obyczajowość wielu pokoleń żeglarzy i marynarzy, a niektóre z nich przetrwały do czasów współczesnych w formie legend czy przesądów.

Z lokomotywami na pokładzie

Pływającemu na peżetemowskiej linii zachodnioangielskiej kpt. ż.w. Zbigniewowi Sakowi na początku lat 60. przydarzył się niecodzienny ładunek. Wyprodukowane w fabryce Vulcan Foundry w Liverpoolu lokomotywy elektryczne typu Bo-Bo. W Polsce ich odbiorcą były Polskie Koleje Państwowe.