Portal informacyjny dla polskich marynarzy

Szukają zapomnianych U-bootów

Historyczny U-bootNaukowcy szacują, że na akwenach walijskich znajduje się ponad sto wraków wszelkiego rodzaju jednostek zatopionych podczas I wojny światowej. Niektóre z nich zostały już zlokalizowane i opisane.

Wśród ostatnich znalezisk jest m.in. niemiecki U-boot U-87 zatopiony w pierwszy dzień świąt Bożego narodzenia 1918 roku. Jednostka ta okryła się niechlubną chwałą zatopienia ponad 20 brytyjskich i sojuszniczych statków, wśród nich s/s „Agberi” storpedowany u wybrzeży Wyspy Bardsey. U-87 poszedł na dno wraz z 40-osobową załogą zatopiony przez HMS „Buttercup”.

Wcześniej poszukiwacze wraków zlokalizowali brytyjski okręt podwodny HMS H5, zatopiony wraz z 26 załogą w Zatoce Caernarfon w marcu 1918 roku. Jednostka stała się ofiarą „przyjaznego ognia” – pomylona z wrogiem i zaatakowana bombami głębinowymi zrzuconymi z pokładu brytyjskiego okrętu handlowego s/s „Rutherglen”.

Innym ze znalezionych i zbadanych wraków jest s/s „Damao”, który został storpedowany w kwietniu 1918 r. przez U-boota U-91.

Wszystkie pamiątki, które udaje się wydobyć z wraków na powierzchnię są następnie przekazywalne do walijskich muzeów w Porthmadog, Nefyn, Swansea oraz Pembroke.

Skomentuj artykuł